Scroll Top

V MARATON SELEKCJA – 9 października 2021 r. o godz. 5:00, Cisna

V MARATON SELEKCJA – 9 października 2021 r. o godz. 5:00, Cisna

Memoriał płk Sławomira Berdychowskiego Twórcy i Pierwszego Dowódcy JW AGAT.
Pierwszy w Polsce górski bieg z przeszkodami wzorowany na selekcji do Jednostek Wojsk Specjalnych.

Start: 9 października 2021 r. o godz. 5:00, Cisna
Dystans: około 25-35 km z zadaniami specjalnymi
Limit czasu: 8 godzin
Meta: zawodnik nie będzie wiedział gdzie jest meta

9 października w Bieszczadach, odbyła się V Edycja Maratonu Selekcji memoriału im. Płk. Sławomira Berdychowskiego, twórcy i pierwszego dowódcy JW Agat. Organizowana przez mjr.rez Wojciecha Zacharków i Fundację Bieg Rzeźnika.

Główną ideą biegu, jest upamiętnienie pierwszego dowódcy JWA w myśl zasady “Nie umierają Ci, którzy żyją w naszej pamięci”. Maraton Selekcja wzorowany jest na jednym z etapów Selekcji do Wojsk Specjalnych, jakim jest test wytrzymałościowy.

Opiera się on na tym, że kandydaci nie wiedzą jaka to będzie trasa, gdzie będzie meta, co będzie się działo podczas tego testu i jest on zazwyczaj na końcu selekcji. Ma to szczególne znaczenie dla instruktorów aby sprawdzić wytrzymałość psychiczną kandydatów, ich determinację i wolę walki. Dlatego organizatorzy tego memoriału, a w szczególności Zachar który osobiście wyznaczał trasę tegorocznej edycji, a także wymyślał zadania specjalne. zadbał o to aby zawodnicy chodź przez chwilę poczuli się jak na selekcji.

V edycja tego wydarzenia, według wielu uczestników którzy brali udział we wcześniejszych edycjach okazała się najcięższa.
Najtrudniejszym momentem dla większości zawodników było długie stromę podejście w kierunku szczytu Duże Jasło. I tutaj Zachar wykorzystał tą sytuację ,że pomimo trudności wejścia na szczyt, zawodnicy mieli do zapamiętania 15 grup cyfr i wyrazów co nie jest łatwe do zrealizowania kiedy.działają na wyczerpaniu organizmu. Podlegały one sprawdzeniu przed samą metą, gdzie Zachar wymyślił, że kiedy zawodnik już widzi mete, słyszy doping kibiców, chciałby już przekroczyć linie mety i tam czekał na zawodników instruktor w celu weryfikacji czy zawodnik zapamiętał podane kombinację na pamięć.

Wystartowało 168 zawodników, na 270 zgłoszonych. Nie ukończyło 2, a ok. 30 nie zmieściło się w regulaminowym limicie czasu 8h.

Organizatorem “Maratonu-Selekcji. Memoriału im. płk Sławomira Berdychowskiego” jest Fundacja Bieg Rzeźnika we współpracy z Zachar Training Group oraz 7.62 Group.

Wydarzeniu partnerują: Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych, Jednostka Wojskowa AGAT, Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM, Województwo Podkarpackie.